– A gyógyíthatatlannak tartott FORL esetén is van remény –
2015 októberében befogadtunk egy akkor 5 hónapos cicát. Hamarosan észleltük, hogy szegény nehezen rág, ásításkor fájdalmai vannak, a lehelete elviselhetetlenül bűzös. Elvittem orvoshoz. Ekkor tudtuk meg, hogy a cica autoimmun beteg (FORL = Feline Odontoclastic Resorptive Lesions = macskák odontoclast-sejtes fogfelszívódása) egy autoimmun betegség, melynél a test egy hibás immunválasz következtében önmaga ellen fordul. (a szerk.)).
Ez a betegség náluk rövid időn belül a fogazat akár teljes elvesztésével is járhat. A cicának fáj az egész fogsora, az ínye állandó gyulladásban van. Emiatt felületesen rág, a fogkő pedig roham sebességgel rakódik a fogsorára.
Bambusz cica is elindult a lejtőn: először csak fogkő leszedésre vittük az akkor még csak 7-8 hónapos cicát, de az orvos semmi jóval nem kecsegtetett. Annyit tudott ígérni, hogy a váltakozó szteroid és antibiotikum kezelés hozhat a szájüregi gyulladásban némi enyhülést, de a gyulladt fogakat bizony el kell távolítani. A prognózis megijesztett. A gyulladás enyhítése amúgy is csak egy tüneti kezelés volt. Kétségbeesetten, tehetetlenül néztem az állat kínlódását, az egyre gyakoribbá, egyre hevesebbé váló fájdalmait. Azt gondoltam, erre lennie kell megoldásnak.
Az interneten nézelődve homeopátiás állatorvosokra bukkantam. Gyorsan átfutottam a kommenteket, és azonnal telefonáltam dr. Kopócsi Andreának. Elmondtam neki az esetünket. Rögtön megnyugtatott: kezelt már ugyanezzel a betegséggel cicákat, és jó eséllyel meg lehet állítani a fogvesztés folyamatát. Azt mondta, 10-12 hónap lesz a terápia ideje.
Rengeteg kérdésből állt a több oldalas kérdőív, amelyet a doktornőtől kaptam. A válaszaim alapján megállapította, milyen alkati szerekre van szüksége a cicának. Részletesen kikérdezett a doktornő a cica étkezési szokásairól, majd új étrendet javasolt. Elmondta, hogy mit nem szabad ennie a cicának, hogy hányszor, mit és mennyit ehet. Bambusz hamar elfogadta az új rendet. Sajnos ekkorra már 8 fogát ki kellett húzni, ezután kezdődött a homeopátiára épülő komplex kezelés.
Nagyjából havonta, másfél havonta látogattam meg a doktornőt. Ilyenkor mindig ellátott azokkal a homeopátiás cseppekkel, amelyeket a következő egy hónapos időszakban az ő előírása alapján kellett adagolnom a cicának. A szerek szedésének ritmusát, a szedések közötti szüneteket, még a beadáshoz használt eszközök használatát is megbeszéltük mindig előre. Hetente beszéltünk telefonon, s ha a cica viselkedésében bármi változás állt be, változtatott a doktornő az adagoláson, vagy éppen elhagyatta egyik-másik szer adását. Szépen haladtunk előre a gyógykezelésben. A cica egyre jobban lett. Ama bizonyos 8 fog kihúzását nem követte további fogak elvesztése. Bár az egyik cseppet még ma is adom a cicának napi szinten, ő már hónapok óta tünetmentes. Már csak a múlté a gyulladás és a fogfájás miatti örökös nyálfolyás, a heves jajveszékelés, fej rázogatás és mellső manccsal a szájhoz kapkodás, ami a cica étkezéseit kísérte.
Mindenkinek tudom ajánlani, hogy ne törődjön bele házi kedvence betegségébe, mert van rá gyógyír. Érdemes bízni a homeopátiában, mert a betegségek gyökerét veszi célba. Az élő szervezet egyensúlyának a helyreállításával gyógyít, sikerrel.
Hálásan köszönöm doktornő a bíztató szavakat, a szelíd, szeretetteljes fogadtatást, amelyben minden alkalommal részem volt, és a tudást, amely végül meghozta a remélt eredményt!
KÖSZÖNÖM!
Borbély Márta (2018. július)