Mézi 9 és fél éves keverék kutyusunk kiújuló epulisával (fogíny jóindulatú szövetszaporulata) fordultunk Kopócsi Andrea doktornőhöz, aki számomra addig nem tapasztalt körültekintéssel és részletességgel mérte fel Mézi állapotát, szinte a teljes életét feltérképezte annak érdekében, hogy kiderítse milyen tényezők, hatások játszottak közre betegségének kialakulásában.
Mindezek figyelembevételével Mézi számára egy olyan terápiát dolgozott ki, mellyel végre sikerült megoldanunk az epulis problémát.
Miért fontos, hogy ki a falkavezér?
De volt még egy tanulsága a doktornővel folytatott beszélgetésünknek: „némi sokkot” okozott számomra, hogy szembesültem azzal, milyen neveletlen is a kutyám.
Bár számára ismeretlen volt a hely, megérkezésünkkor mégis erősen húzta a pórázt, belépéskor előre furakodott az ajtóban, ott tartózkodásunk alatt rendkívül izgatottan rohangált és hangoskodott, és nagy munkával is csak alig sikerült lecsillapítani. A doktornő rá is kérdezett arra, hogy milyen viszonyok uralkodnak Mézi és a vele „egy falkában” élő emberek között, mert szerinte Mézi viselkedése hátterében a rendezetlen hierarchia viszonyok okozta stressz állhat.
Családunkban mindenki imádja Mézit, ő pedig az elmúlt évek alatt észrevétlenül „a fejünkre nőtt”, szépen felvette a falkavezér szerepét és próbálta irányítani a „bandát”. Otthon sokszor kiabált, vezényelt, evés előtt sürgetett, türelmetlenkedett, ha valahová indultunk, a séta során húzott és mindenben vezényelni akart…
A doktornő azonnal felfigyelt Mézi domináns viselkedésére, de bennem csak akkor tudatosult mindez, amikor elmagyarázta, hogy a kutyám a falkavezér, nem pedig én, ahogyan azt mindaddig gondoltam. Ez volt az első feltűnő momentum.
Ezután még áttekintettünk számos élethelyzetet, és mindegyik példából azt a tanulságot vonhattuk le, hogy akaratlanul is Mézire testáltuk a falkavezéri szerepet. Ennek tükrében vált világossá számomra, hogy Méziben mekkora feszültséget okoz az, hogy nem tud minden élethelyzetben falkavezérként “működni”, és ezen mielőbb változtatnunk kell.
Mert mint tudjuk, az állandósult stressz számos betegség forrása lehet….
A gazdik – ahogyan mi is – imádják a kedvenceiket, mindent megengednek nekik, elkényeztetik és szépen félrenevelik őket. Akkor a rendelőben döbbentem rá, hogy Mézi sok-sok kiabálása azt tükrözte, hogy ideges, mert nem tud a feladatának megfelelni…. tehát vissza kell vennem tőle a falkavezéri szerepet.
A probléma megoldása
A doktornő és Pál Judit kutyaviselkedés-terapeuta tanácsai alapján újra tanultuk a szerepeket. Én a falkavezérét, ő az alárendelt falkatagét.
Sosem gondoltam volna, hogy egy idős kutyát is rövid idő alatt hozzá lehet szoktatni új szabályokhoz. Még nem megy minden tökéletesen, de az elmúlt két hét alatt nagy változások történtek és sokkal nyugodtabb lett az életünk…
2022. január Melnik Marianne