Ő az első kutyám. Hat hetes volt, amikor hozzám került, ennek most lesz öt éve. Nagyon szeretem, és próbálom mindenben a legjobbat megadni neki, hogy az élete boldog és kiegyensúlyozott legyen.
Kb. két és fél éve vettem észre először a kutyám oldalán egy kicsi, lencse nagyságú dudort a bőre alatt, amit gyorsan meg is mutattam az állatorvosnak. Kiderült, hogy ez egy genetikai probléma: túlzott faggyútermelés következtében a bőr alatt létrejönnek ilyen kis dudorok, amik egyébként nem okoznak semmi problémát. Az állatorvos kinyomta, de mondta, hogy ez újra fog termelődni, és – bár műtétileg el lehet távolítani – ez sem segít túl sokat, mert máshol újra megjelenhet. Sajnos, ahogy idősödik a kutya, ez valószínűleg rosszabbodik majd, és ő látott már olyat is, hogy az egész teste tele volt az állatnak.
Bár az orvos mondta, hogy ez nem egy komoly betegség, inkább csak esztétikai probléma, de azért eléggé aggasztott ez a jövőkép. Bíztattak, hogy a szőre miatt úgysem látszik, de nagyon reméltem, hogy nálunk nem súlyosbodik majd a helyzet. Sajnos néhány hónap múlva észrevettem egy újabb dudort a nyakán, és aztán később még egyet a mellkasán. Az első, amit az orvos kinyomott, 1-2 hónap alatt újra megtelt (mint egy pattanás), és elkezdett magától ürülni. Egy idő után már nem gyógyult be, folyamatosan ürült a kicsit véres váladék vagy faggyú, aztán rövid ideig heges volt, majd újra kifakadt. Ez így ment vagy két évig. Azt gondoltam, talán az edzésen használt hám piszkálja, és legjobb lesz műtétileg eltávolítani, mert a végén még elfertőződik.
Mindhármat eltávolították egy altatásos műtéti beavatkozással. Úgy gondoltam, ha két év kellett ahhoz, hogy ilyen szintre jusson ez a probléma, akkor most egy-két évig minden rendben lesz. Ehhez képest a műtét után három héttel(!) arra lettem figyelmes, hogy egy új helyen megjelent egy újabb csomó, ami ilyen rövid idő alatt már egy kisebb babszem nagyságúra duzzadt, ki is fakadt és váladékozott. Ekkor azért nagyon megrémültem, hogy ez így hova fajulhat …
Nem tudtam belenyugodni, hogy ezen nem lehet segíteni. Folyamatosan kutattam a neten, ahol persze semmit sem találtam erről a faggyúmirigy túltermelődésről. Valahogy mégis az kezdett bennem motoszkálni, hogy ha ez egy folyamatosan bőrön keresztül ürülő valami, akkor a probléma belül van, és a szervezet próbál valamit kiüríteni. Tudom, ez elég laikus megfogalmazás, de minden eshetőséget végig gondoltam, mi okozhat ilyet. BARF tápláláson tartom a kutyát, rendszeresen le van mozgatva, nem szed gyógyszert …
Végül tavaly novemberben elmentünk Dr. Kopócsi Andrea homeopata állatorvoshoz. A kezelés a szervezet méreganyagoktól való megtisztításával kezdődött, pontosabban eddig az ivartalanítás és az oltások káros hatásainak kezelése történt (védőoltások után mindig hasmenése szokott lenni!), és utána elkezdjük az alkati kezelést. A következő védőoltás előtt pedig, – ami ősszel lesz aktuális -, kap majd egy homeopátiás készítményt, ami segít kivédeni az esetleges mellékhatásokat.
Mostanra teljesen visszahúzódott az utoljára kialakult nagy dudor, pontosabban teljesen eltűnt. És nem alakult ki újabb! Nyoma sincs. Most már több mint fél éve! Megváltozott a kutya szőre és a szaga is. Vagyis visszaállt a régi állapotába. Én nem is kötöttem eddig össze, hogy a szaga is ezért változhatott az elmúlt években. Jelenleg nincs szaga, és ez a normális, míg az elmúlt években mindig éreztem, ha ott feküdt a közelemben (arra emlékeztetett ez a szag, mint amikor régóta nincs kiürítve a porszívó porzsákja, és úgy használja az ember).
Szóval, tényleg rendkívül boldog vagyok emiatt, és mindenkit arra bíztatok, hogy ne csak a hagyományos, gyógyszeres és műtéti orvoslásra támaszkodjon a kutyája betegsége esetén, hanem nyugodtan keressen más alternatívát is, még ha ez nem is túl elterjedt nálunk. Tudom, hogy ez egy nagyon megosztó téma, és hogy sokan úgy közelítik meg ezt a kérdést, hogy vagy hisznek, vagy nem hisznek benne. Ráadásul annyi mindent lehet olvasni, és ezek össze is zavarják a laikus embert. Éppen ezért fontosnak éreztem tényszerűen leírni az esetünket. Talán valaki pont ilyen problémával küzd, vagy egy másfajta, olyan betegséggel, amit eddig nem sikerült meggyógyítani.
Róth Éva (2018. április)